XIII Zlot Weteranów Szos – Historia na Kołach

06.09.2023

XIII Zlot Weteranów Szos – Historia na Kołach odbył się w dn. 21-22 lipca 2023 roku tradycyjnie w Stadzie Ogierów w Starogardzie Gdańskim.

W piątek 21.07.2023 r. w godz. 15:00-17:00 odbywały się pierwsze rejestracje uczestników Zlotu.
O godz. 16:30 około 140 uczestników przejechało grupowo do Pomorskiego Okręgowego Muzeum POM – PRL – Zblewo. W przestronnej hali wystawienniczej Paweł Peka – pasjonat historii i motoryzacji wyeksponował imponującą kolekcję. Uczestnicy Zlotu obejrzeli kilkadziesiąt pojazdów – od starych rowerów i motorów po najprawdziwszy czołg.
Po powrocie o godz. 20:30 odbył się wieczór integracyjny dla uczestników ZLOTU przy ognisku w Stadzie Ogierów.

W sobotę 22.07.2023 r. od godziny 9:00 rejestrowano uczestników. Zgłosiło się około 430 pojazdów. Najdłuższą trasę, 800 km, pokonał Chevrolet z 1950 r., którym ze Sztokholmu przyjechał Pan Michael.
W programie Zlotu były m. in.: symulator dachowania, wóz strażacki OSP Starogard Gd., wspinaczka na drabinie, prezentacja pojazdów, konkurs na Miss i Mistera Zlotu, konkurencje sprawnościowe, bezpłatne dmuchańce, animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji, fotografowanie zabytkowego auta lub motocykla na wielkiej ściance sponsorskiej.

Tytuły Miss i Mistera XIII Zlotu Weteranów Szos zdobyli pani Beata i pan Tomasz z Węgorzewa, którzy przyjechali samochodem Dodge z 1967 r. Motocyklem Zlotu wybrano NSU Kettenkrad z 1941 r. należący do pana Dariusza z Gdańska. Militarnym pojazdem Zlotu zostało auto ciężarowe Kraz, którego właścicielem jest pan Piotr z Wąglikowic. Tytuł samochodu Zlotu otrzymał MG TF z 1953 r., własność pana Henryka z Przodkowa. Pojazdem specjalistycznym Zlotu wybrano traktor Ursus C-328 z 1965 r. należący do pana Pawła ze Starogardu. Pechowcem Zlotu był pan Sebastian z Wejherowa, który przyjechał swoim Volvo z 1966 r.

Na scenie koncertowej wystąpili zespoły SZULERZY i BĘDZIE PADAĆ.
Następnie odbyły się konkursy dla posiadaczy biletów.
Główne koncerty zaserwowały zespoły LemON oraz De Mono.

Organizatorami “XIII Zlotu Weteranów Szos. Historii na Kołach” były Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Motocykli Dawnych.

Rejestracja i montaż reportażu filmowego – Mateusz Filipski.