Wystawa Edyty Szalewskiej pt. “Osobowość”

30.07.2021

W Galerii “A” im. Michała Faryseja w Starogardzkim Centrum Kultury, 30 lipca 2021 roku odbył się wernisaż wystawy pt. “Osobowość” – Edyty Szalewskiej Stypendystki Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

Na wystawie zaprezentowany został zestaw dyplomowy składający się z cześci głównej dyplomu pt. Osobowość zależna, aneksu pt. Fałszywe osobowości i zestawu rysunków o tym samym tytule.

– Prace wykonane w ramach dyplomu magisterskiego to realizacje poruszające syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. U podnóża tego syndromu tkwi założenie, że każdy dorosły posiada cechy dziecka z przeszłości, co oddziałuje na teraźniejszość. Praktyka psychoterapeutyczna pozwoliła na zaobserwowanie u osób wychowujących się w rodzinach, w których przynajmniej jeden rodzic obciążony jest problemem alkoholowym lub w inny sposób dysfunkcyjnych (przewlekała choroba, zażywanie narkotyków itp.), zespołu cech dla nich charakterystycznych. Specyfikacja tych zaburzeń nie jest jednostką chorobową, lecz utrwalonymi schematami funkcjonowania, które utrudniają działanie w dorosłym życiu. Zestaw dyplomowy jest subiektywną próbą ukazania problemów z jakimi zmagają się DDA i DDD – wspomniała autorka podczas wernisażu.

W drugim pomieszczeniu Galerii “A” wyeksponowane zostały prace z warsztatów arteterapeutycznych pn. “Sztuka emocji”, które artystka prowadziła w ramach projektu “Bardzo Młoda Kultura”.

Edyta Szalewska urodziła się w 1995 r. w Starogardzie Gdański. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Rzeźba z pracowni prof. Wojciecha Sęczawy. Aneks wykonała w pracowni Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich pod kierunkiem prof. Ludmiły Ostrogórskiej. Autorka m. in.: projektu Harcerskiego Odznaczenia Honorowego “Medal Wdzięczności ZHP”. Wielokrotnie nagradzana w tym: Wyróżnienie Honorowe i Nagroda Specjalna Rektora ASP w Łodzi na V Studenckim Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej w Poznaniu, Stypendium Rektora czy Stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

Wystawę można obejrzeć online.

Realizacja wideo: Maciej Rybicki