Sztuka Polska – Postać w sztuce zapisana…

Sztuka

Galeria A w Starogardzkim Centrum Kultury od 17 października 2021 r. zaprasza na wystawę: Postać w sztuce zapisana…, która prezentuje wybrane dzieła sztuki XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Na wystawie pokazane zostaną prace z przedstawieniami postaci ludzkiej, reprezentujące różnorodne style, a także i media artystyczne: malarstwo, grafikę, rzeźbę, tkaninę, asamblaż, plakat i kostium teatralny, kolaż fotograficzny. Będzie można zobaczyć między innymi prace takich artystów jak Vlastimil Hoffman przedstawiciel Młodej Polski, czy reprezentujący formistyczną awangardę i koloryzm międzywojnia Zbigniew Pronaszko. Ale także prace znanych twórców współczesnej sztuki polskiej: Jerzego Nowosielskego, Władysława Hasiora, Kazimierza Mikulskiego, Jana Sawki, Jerzego Dudy-Gracza, Edwarda Dwurnika, Józefa Szajny, Lucjana Mianowskiego, Waldemara Świerzego, Kiejstuta Bereźnickiego, Stanisława Fijałkowskiego, Zbyluta Grzywacza, Marty Deskur i innych.

Ideą wystawy jest przyjrzenie się roli postaci w sztuce XX wieku – czym była i jest, dlaczego istnieje i jest tak ważna, i co dzięki niej sztuka nowoczesna nam uzmysławia? Świat wyobrażony czy realny? Świat człowieka z jego cielesnością czy z marzeniami i emocjami ?
I co najważniejsze – jak postać ludzka jest w sztuce nowoczesnej postrzegana i ukazywana.

Wystawa czynna w dn. 17.10-5.12.2021 r., w godzinach niedziela 14:00-18:00, poniedziałek 10:00-15:00, wtorek-piątek 10:00-18:00.

Organizator: Galeria A, Starogardzkie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Partner: Starogard Gdański
Sponsorzy: Polpharma SA, GAMA sp. z. o. o.