20. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w Starogardzie Gd.

Festiwal filmowy

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na Mały Festiwal “Ty i Ja” w ramach 19. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, który odbywa się we wrześniu w Koszalinie. Wydarzenie łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że “życie można zacząć wiele razy”. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma też silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji.

Mały Festiwal “Ty i Ja” odbędzie się 22 września 2023 roku (piątek) od godziny 10:00 w sali “Sokół”, w Starogardzie Gdańskim. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Słodki poczęstunek dla widzów przygotuje Warsztat Terapii Zajęciowej ze Starogardu Gdańskiego w ramach rehabilitacji zawodowej.

Repertuar przedstawia się następująco (w załączniku opisy):

10:00
* Daida wraca do oceanu (Daida Back to The Ocean), reż. Pablo Ramírez Bolaños, Hiszpania 2022, 24 min.
* Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz, Polska 2020, 61 min.

11:45
* Na wstrzymanym oddechu (Holding Your Breath), reż. Katarzyna Sikorska, Polska 2021, 14 min.
* Ściany życia (Walls Of Life), reż. Zoran Djordjević, Brazylia 2021, 15 min.
* Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14 min.

12:45
* Stagnant, reż. Konrad Kultys, Polska 2021, 18 min.
* Wyzwanie (Curlstorm), reż. Merle Thelen, Niemcy 2021, 29 min.

Podczas “Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja” w latach 2003-2021 pokazano niemal 780 filmów – ważnych, mądrych, odważnych – zabierając widzów w podróż dookoła świata. Statuetki Motyla w konkursie filmowym otrzymały takie obrazy jak “W stronę morza” (reż. Alejandro Amenábar), “Motyl i skafander” (reż. Julian Schnabel), “Nietykalni” (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), “Dziewczyna z szafy” (reż. Bodo Kox), “Chce się żyć” (reż. Maciej Pieprzyca) czy “Nasza klątwa” (reż. Tomasz Śliwiński). Festiwal współpracuje z instytucjami, fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami i osobami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością. Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach Polski organizują lokalni animatorzy kultury, a festiwalowe filmy wyświetlają kina studyjne w kilkunastu największych miastach. Festiwal sześciokrotnie gościł w Parlamencie Europejskim, a także z wizytami studyjnymi w Londynie, Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, Litwie. W 2019 roku dołączył do europejskiej sieci dostępnych festiwali filmowych Be-In. W 2016 roku EFF Integracja Ty i Ja otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w kategorii “krajowe wydarzenie filmowe”.

Organizatorzy Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja:
Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne
Koszalińska Biblioteka Publiczna

“Mały Festiwal Ty i Ja” w Starogardzie Gdańskim organizuje Starogardzkie Centrum Kultury
Partner: Starogard Gdański