Sztuka Polska – “Postać w sztuce zapisana…”

15.10.2021

Wernisaż wystawy z cyklu Sztuka Polska – “Postać w sztuce zapisana…” odbył się 15 października br. w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury.
Pierwsi goście mogli obejrzeć wybrane dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, reprezentujące nie tylko różnorodne style, ale także i media artystyczne: malarstwo, grafikę, rzeźbę, tkaninę, asamblaż, plakat i kostium teatralny oraz kolaż fotograficzny (z obszaru nowych sztuk wizualnych).

Reportaż filmowy z wernisażu

Na ekspozycję wystawy “Postać w sztuce zapisana…” składają się prace takich artystów jak Vlastimil Hoffman przedstawiciel Młodej Polski, czy reprezentujący formistyczną awangardę i koloryzm międzywojnia Zbigniew Pronaszko. Można zobaczyć prace znanych twórców współczesnej sztuki polskiej: Jerzego Nowosielskego, Władysława Hasiora, Kazimierza Mikulskiego, Jana Sawki, Jerzego Dudy-Gracza, Edwarda Dwurnika, Józefa Szajny, Lucjana Mianowskiego, Waldemara Świerzego, Kiejstuta Bereźnickiego, Stanisława Fijałkowskiego, Zbyluta Grzywacza, Marty Deskur i innych.

Ideą wystawy jest przyjrzenie się roli postaci w sztuce XX wieku – czym była i jest, dlaczego istnieje i jest tak ważna, i co dzięki niej sztuka nowoczesna nam uzmysławia? Świat wyobrażony czy realny? Świat człowieka z jego cielesnością czy z marzeniami i emocjami?
I co najważniejsze – jak postać ludzka jest w sztuce nowoczesnej postrzegana i ukazywana.

Wystawa prezentowana będzie do 5 grudnia br. (poniedziałki w godzinach 10:00-15:00, od wtorku do piątku między 10:00 a 18:00, niedziele 14:00-18:00).

Organizatorami wystawy cyklu Sztuka Polska – “Postać w sztuce zapisana…” są Galeria A im. Michała Faryseja, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Starogardzkie Centrum Kultury.

Sponsorzy:
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Starogard Gdański
Gama Spółka z o.o.

Partner: Starogard Gdański