Poemat “Profile Cyrenejczyka”

13.12.2020

W 2020 roku minęła 100. rocznica urodzin papieża Św. Jana Pawła II. Starogardzkie Centrum Kultury chcąc uczcić setny rok urodzin Św. Jana Pawła II zorganizował nagranie poematu “Profile Cyrenejczyka”, którego premiera online odbyła się 13 grudnia 2020 roku.

Poemat wyreżyserowała Hanna Szubarczyk wraz z zespołem. Muzyka, którą specjalnie do tego poematu skomponował Sławomir Hoduń była wielokrotnie nagradzana. Pojedyncze utwory były interpretowane i wykonywane przez artystów śpiewających poezje śpiewaną. Poemat słownie i muzycznie zaprezentują osoby związane ze Starogardzkim Centrum Kultury i starogardzką kulturą. W tym wyjątkowym czasie kwarantanny tekst nabrał szczególnego znaczenia.

Karol Wojtyła w 1958 roku, w “Tygodniku Powszechnym” pod pseudonimem Andrzej Jawień opublikował napisany rok wcześniej poemat “Profile Cyrenejczyka”.

16 maja 1999 roku na scenie sali widowiskowej SCK młodzież m. in. z I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim wystawiła ten tekst w reżyserii polonistki Hanny Szubarczyk, do muzyki skomponowanej przez Sławomira Hodunia. Wydarzenie sprzed dwudziestu jeden lat było owacyjnie przyjęte przez starogardzką publiczność w czasie przygotowań do przyjazdu Papieża do Polski i Pelplina.

Papież Jan Paweł II (kanonizowany w 2014 roku) w 1999 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Starogardu Gdańskiego.

Poemat pt. “Profile Cyrenejczyka”
Karol Wojtyła

Obsada:
Mateusz Brucki
Ewa Bunikowska
Ewa Czuba
Magdalena Dalecka
Agata Glejt
Konrad Glejt
Sławomir Hoduń
Agnieszka Kozłowska
Piotr Ossowski
Jan Radzewicz
Paulina Rezmer
Łukasz Rocławski
Hanna Szubarczyk

Scenariusz: Hanna Szubarczyk
Reżyseria: Hanna Szubarczyk i zespół
Muzyka: Sławomir Hoduń
Scenografia: Józef Olszynka i Adam Jakub Haras – Galeria A ze Starogardzkiego Centrum Kultury
Projekt plakatu: Martyna Pazera
Kamera i montaż: Mariusz Szwoch – Studio Mario
Opracowanie udźwiękowienia: Jacek Hoduń
Koordynator i inicjator projektu: Łukasz Rocławski
Organizator: Starogardzkie Centrum Kultury

W nagraniu spektaklu wykorzystano grafiki Adama Jakuba Harasa i Plakat Martyny Pazery.

Nagrania zrealizowano 27 maja 2020 r., w roku 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II, który w 1999 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Starogardu Gdańskiego.