O Starogardzkim Centrum Kultury

Starogardzkie Centrum Kultury to placówka kulturalna, która swoją historię rozpoczęła w 1946 roku jako Miejski Dom Kultury w Starogardzie Gdańskim. Jest klasycznym przykładem zaspokojenia potrzeb kulturalnych w powojennej Polsce, kiedy wraz z odzyskaniem wolności nadeszła możliwość twórczego rozwoju i pracy.

W tym celu Uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z 15 sierpnia 1946 roku przekazano poniemiecki budynek przy ulicy Sobieskiego na Dom Kultury i Sztuki. Przez kolejne lata placówka zmieniała zarządców i właścicieli, ale nigdy nie zmieniła swojego przeznaczenia. Nieprzerwanie była miejscem spotkań artystów, edukacji kulturalnej i propagowania sztuki wśród mieszkańców powiatu.

Od 1 kwietnia 1983 roku instytucja zostaje nazwana Starogardzkim Centrum Kultury. W 1996 roku przekazane Starogardzkiemu Centrum Kultury Kino “Sokół”, po kapitalnym remoncie rozpoczyna swoją działalność. Wszystko dzięki niezłomnej pracy miłośników kultur i sztuki, którzy z ogromnym poświęceniem dążyli do stworzenia miejsca, które dziś możemy dalej rozwijać.


Starogardzkie Centrum Kultury jest samorządową instytucją kultury miasta Starogard Gdański. Prowadzi bogatą ofertę edukacji kulturalnej dla wszystkich grup wiekowych. SCK prowadzi pracownie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a dla seniorów działania Uniwersytetu III Wieku “S-Centrum”. Starogardzkie Centrum Kultury prowadzi działalność w dwóch budynkach, edukując przyszłe pokolenia w dziedzinie kultury, a także prezentuje to, co w polskiej kulturze i sztuce najpiękniejsze.

Jest największą instytucją kultury w powiecie starogardzkim, w której wciąż twórczo powstają nowe działania i wydarzenia, aby jak najlepiej prowadzić edukację kulturalną w Starogardzie Gdańskim. Ideą jest rozwój i uwrażliwianie młodych, którzy pogłębiają swoje umiejętności artystyczne. Wychowankowie, którzy zaczęli przygodę ze sztuką w Starogardzkim Centrum Kultury osiągają ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy.


Starogardzkie Centrum Kultury rocznie organizuje ponad 200 imprez i wydarzeń kulturalnych.