Muzyka wszechświata w wykonaniu orkiestry Pro Simfonica

05.11.2022

Utwory wyjątkowych kompozytorów wykonała Orkiestra Kameralna Pro Simfonica pod batutą Wojciecha Gdańca. Koncert odbył się 5 listopada 2022 roku w sali “Sokół”, w Starogardzie Gdańskim.
Koncert “Muzyki wszechświata”, to premiera utworów, które pochodzą z epok baroku, klasycyzmu, romantyzmu i neoromantyzmu. Kompozycje zawarte w programie są utworami, które są znane przy okazji różnych okoliczności życiowych. W koncercie zostały zaprezentowane utwory między innymi takich twórców jak: Marc Antoine Charpentier, Jerzy Fryderyk Haendel, Wolfgang Amadeusz Mozart, Gioacomo Rossini, Ryszard Wagner, Stanisław Moniuszko, Jacques Offenbach, Johannes Brahms, Georg Bizet, Emil Młynarski, Johann Strauss i wielu innych. Muzyka przeplatała się pomiędzy utworami typowo instrumentalnymi i wokalno instrumentalnymi w wykonaniu orkiestrowym. Tematyka ich była zróżnicowana: od lirycznych i sentymentalnych do energicznych, wesołych, przedstawiających radość i zabawę.

Członkowie orkiestry “Pro Simfonica” to absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim. Utwory wykonywane przez orkiestrę są instrumentowane i opracowywane przez Wojciecha Gdańca – założyciela, dyrygenta i szefa orkiestry. W 2021 roku orkiestra obchodziła swój jubileusz XX-lecia pracy artystycznej.

Organizatorem “Koncert wszechczasów” jest Starogardzkie Centrum Kultury, w którym od samego początku odbywają się próby utalentowanych entuzjastów muzyki kameralnej.

Partnerem koncertu jest miasto Starogard Gdański.