Klub Tańca Towarzyskiego “Impuls”

Klub Tańca Towarzyskiego „Impuls” powstał w 1977 roku przy Starogardzkim Centrum Kultury. Inicjatorem i twórcą klubu był, urodzony w Starogardzie Gdańskim, Edward Kowalke (zm. 5.10.2009 r.) – trener i wychowawca kilku pokoleń trenerów Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Okręgu Pomorskim, sędzia PTT, którego tańca uczył profesor Marian Wieczysty – prekursor w Polsce wszystkiego, co jest związane z tańcem towarzyskim.

Aula Politechniki Gdańskiej, 13.01.1977 r., od lewej prof. Marian Wieczysty, Helena Kalkowska-Kowalke, Edward Kowalke

Na pierwsze treningi do Domu Kultury, jeszcze wtedy przy ulicy Sobieskiego, przychodziło zaledwie 15 par. Jednak z czasem tańcem towarzyskim zaczęło interesować się coraz więcej osób. Później treningi odbywały się w sali dzisiejszego SCK-u, a w czasie jego remontu i rozbudowy w świetlicy przy Alei Wojska Polskiego.

Pierwsze taneczne pary klubu to: Janina Rajs i Piotr Mejer, Aleksandra Cejrowska i Maciej Maćkowiak, Celina Górska i Janusz Lewandowski, który od 1984 roku do dzisiaj prowadzi zajęcia tańca towarzyskiego.

Klub wyszkolił wiele par tanecznych reprezentujących Starogard w kraju i za granicą.

W latach 80. największy sukces odniosła para Jolanta Knitter – Robert Wota, którzy uzyskali w klubie „Impuls” klasę taneczną „B”, a następnie studiując w Trójmieście tańczyli w Gdyni, w klubie „Zorba” prowadzonym przez Edwarda Kowalke. Para zdobyła klasę międzynarodową oraz m.in. tytuły: Akademickich Mistrzów Polski w klasie „B” – tańce standardowe, Mistrzów Polski w klasie „A” – tańce standardowe.

Jolanta Knitter i Robert Wota

Klub Tańca Towarzyskiego „Impuls” zorganizował wiele międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych turniejów tańca. Największe to trzy międzynarodowe turnieje w najwyższych klasach tanecznych. Wiele lat organizowano Mistrzostwa Kociewia, a regularnie odbywają się turnieje tańca pod hasłem „Pierwszy Krok Taneczny”.

Lata 80., ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje tańca odbywały się w Hali Agro-Kociewie w Starogardzie Gdańskim

– Pierwsze turnieje odbywały się w Sali Domu Kultury przy ulicy Sobieskiego i w Sali Domu Kultury, w którym dzisiaj mieści się Starogardzie Centrum Kultury. Przychodziło sporo ludzi. Było ciasno. Na początku pary tańczyły tylko w dwóch kategoriach tzn. klasach „E”, „D” i „C”. Tańczyło około 20 par. Pary występowały w bardzo prostych strojach. Można powiedzieć, że dziewczyny tańczyły w sukniach koktajlowych, a mężczyźni w garniturach, pod krawatem lub muszką. Pary oceniało 5 jurorów z Gdańska m.in. Prezes Oddziału Tanecznego. Na późniejszych turniejach pary były oceniane przez jurorów z całej Polski. Pamiętnym turniejem tańca była impreza, która odbyła się w dniu rozpoczęcia stanu wojennego. Wszystkie imprezy były odwołane, a nasz turniej mógł odbyć się przy drzwiach zamkniętych. W latach osiemdziesiątych, po rozkręceniu klubu, organizowaliśmy duże turnieje na Sali „Agro-Kociewia”. Tam odbyło się chyba pięć dużych imprez tanecznych, w tym dwa turnieje międzynarodowe. Tańczyły pary z dziewięciu państw. Potem nawiązaliśmy kontakt z Rosją i zorganizowaliśmy turniej z klubem tańca ze Stawropolu. Następnie nawiązaliśmy kontakt z klubem z Rostowa nad Donem. Cała duża ekipa przyleciała wraz z parą pokazową, mającą klasę międzynarodową „S” – powiedział w jednym z wywiadów Edward Kowalke.

Na początku lat dziewięćdziesiątych klub „Impuls” przeniósł się do nowej, lustrzanej sali mieszczącej się w Starogardzkim Centrum Kultury. Inicjatorem oddania klubowi profesjonalnej sali treningowej w SCK-u był ówczesny dyrektor tej placówki Jerzy Cherek.

Sala prób KTT “Impuls” w SCK

W kursach tańca uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. Dzieci szkoli się w zakresie tańców standardowych, latynoamerykańskich i użytkowych. Wytrwali mają możliwość występów na turniejach i pokazach. Od samego początku istnienia klubu organizowane są obozy i szkolenia taneczne w czasie ferii zimowych i okresie wakacyjnym.

Przez starogardzki klub „Impuls” przewinęło się kilka tysięcy osób. Zdarzało się, że pary, które poznały się na zajęciach zawierały związek małżeński.

Dumą klubu jest Igor Wilczyński, obecny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich i finalista wielu turniejów międzynarodowych. Pierwsze kroki taneczne, aż do zdobycia klasy „B”, stawiał pod okiem Edwarda Kowalke. Po przeprowadzce do Gdańska związanej z nauką w liceum, kontynuował taneczne treningi. Jest w tej chwili najbardziej utytułowanym tancerzem pochodzącym ze Starogardu Gdańskiego.

W 1997 roku z inicjatywy rodziców powstała Starogardzka Fundacja Promocji Tańca, która wspiera rozwój taneczny utalentowanych dzieci.

Nazwę „Impuls” wymyśliła tancerka Jolanta Knitter.

Obecnie klub należy do Polskiego Towarzystwa Tanecznego i Pomorskiego Związku Tańca Sportowego.

Starogardzki klub jest jednym z pierwszych i najstarszych w Polsce. Dzięki trenerowi Edwardowi Kowalke należy do założycieli ruchu tańca towarzyskiego w kraju.

KTT “Impuls” fanpage na Facebooku KLIKNIJ!