Fefernuski

Kociewska Kapela “Fefernuski” pracuje w Starogardzkim Centrum Kultury od października 2018 roku pod kierunkiem Aleksandry Miczek i Wojciecha Leszczyńskiego. “Gzuby grajo, śpsiwajo, gadajo po naszamu, a i trocha tańcujo”. Mimo iż pracują krótko, osiągają już sukcesy.

W kategorii programy muzyczne Festiwalu Twórczości Kociewskiej w Tczewie zdobyli III miejsce. Taka sama lokata przypadła im w udziale w Ogólnopolskim Festiwalu Kociewskich Kolęd i Pastorałek “Kolandy Naszych Lólków” w Ognisku Pracy Pozaszkolnej.

Przedstawiciele Kapeli świetnie zaprezentowali się w 37. konkursie gwary kociewskiej pn. “Recytujemy Prozę i Poezję Kociewską” im. Antoniego Górskiego. W etapie rejonowym – Agata Leszczyńska zajęła II miejsce, Kasia Glaner I miejsce, Liliana Hofman wyróżnienie, Michał Negowski III miejsce, Olka Ossowska II miejsce, Marcin Piechowski II miejsce. W finale konkursu – Agata Leszczyńska wyróżnienie, Kasia Glaner I miejsce, Marcin Piechowski III miejsce. 30 maja 2019 roku w Olimpiadzie Regionalnej grupa starsza zdobyła III miejsce, a grupa młodsza I miejsce.


29 stycznia 2021 roku zajęli II miejsce w konkursie kociewskich kolęd i pastorałek pn. „Kolandy lólków naszych”, organizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. 19 lutego 2020 roku w Warlubiu, w XXIV Międzypowiatowym Konkursie Prozy, Poezji i Piosenki Kociewskiej, w kategorii klas 4-6 Agata Leszczyńska zdobyła I miejsce, a Zuzanna Socha i Julia Wycichowska uplasowały się na II miejscu. W kategorii klas 7-8 knapy Marcin Piechowski i Michał Negowski zdobyli I miejsce, a Aleksandra Ossowska zdobyła II miejsce