Fefernuski

Kociewska Kapela ,,Fefernuski” pracuje w Starogardzkim Centrum Kultury od października 2018 roku pod kierunkiem Aleksandry Miczek i Wojciecha Leszczyńskiego. “Gzuby grajo, śpsiwajó, gadajó po naszamu, a i trocha tańcujó”.

Zespół skupia dzieci od lat 8 do 14 lat , które kultywują folkor kociewski poprzez śpiew, gwarę oraz odtwarzanie obrzędów ludowych naszych przodków .W swoich programach kapela prezentuje grę na unikatowych instrumentach kociewskich takich jak burczybas i diabelskie skrzypce.

Nazwa zespołu została zapożyczona od nazwy korzennych ciasteczek wypiekanych na Kociewiu przed Świętami Bożego Narodzenia.

Kapela bierze udział w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych na pomorzu zdobywając wiele nagród za śpiew, recytację, gadkę i program regionalny zespołu. Ponadto kapela organizuje koncerty edukacyjne dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów.

W 2022 roku działalność kapeli została uwieńczona nagraniem w piosenek w Radiu Głos w Pelplinie oraz nagranie klipu video z ,, Hymnem Kociewskim ”.

Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału na YouTube.